ul. 1-go Maja 20c/3 (I piętro), Szklarska Poręba tel.
+48 780 016 370
 

Kronika Restauracji Retro.

Chociaż Restauracja Retro rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku, to nasza przygoda, która zaczęła się już sześć lat wcześniej.

Poniżej w kilku słowach chcielibyśmy się podzielić z Państwem naszą historią, jak się zmienialiśmy oraz jakie mamy plany na przyszłość.

  


 2008r. Początki budowy 


Na początku 2008 r. Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie ogłosił przetarg na sprzedaż działki nr 883 położonej przy ulicy 1 Maja w Szklarskiej Porębie.

Była to jedna z ostatnich niezabudowanych działek w centrum miasta, w związku z czym frekwencja była duża. Ostatecznie przetarg wygrał mój ojciec - Tomasz Iwanicki.

Początkowo plany zakładały wynajęcie lokalu na parterze, na I piętrze stworzenie kawiarni "Piano Caffe", którą prowadzić miał mój brat Paweł, wraz z jego żoną Magdą. Na poddaszu miały być 2 apartamenty przeznaczone na wynajem dla turystów. Jednak na przestrzeni 3 lat (bo tyle trwało załatwianie pozwolenia na budowę) plany uległy zmianie i ostatecznie na parterze powstał sklep sportowy "Paulo Sport XXL" prowadzony przez mojego brata, na piętrze "Piano Caffe" zastąpione zostało Restauracją "Retro", a poddasze znalazło swoich najemców - mnie i mojego ojca. Także budynek, który w większości miał iść na wynajem, w całości został zaaranżowany przez Nas.

Wreszcie po długich 3 latach "odbijania piłeczki" między Tomaszem Iwanickim a UM w Szklarskiej Porębie w maju 2012 roku oficjalnie rozpoczęła się budowa i trwała do 17.12.2013r.

 

 

 

 

 


2012-2013r. Etapy budowy


 

Tak wyglądała działka po wykarczowaniu wszystkich krzaków, krzewów i drzew. Granitowej skały jednak nie było, w jej miejsce ukazała się zwietrzelina.  

Były obawy, że pod cienką warstwą ziemi wyłonią się potężne granitowe bloki, które w znacznym stopniu miały utrudnić pracę.

Wszystko miało się niebawem okazać.

Charakteryzowała się tym, że bardzo się kruszyła co znacznie spowolniło pracę. Do tego w wielu miejscach trzeba było radzić sobie bez ciężkiego sprzętu.

Ostatecznie jednak cel został osiągnięty.

Wkrótce potem można było zabierać się za murowanie i budynek zaczął nabierać kształtów.
     
Z dokładnością do centymetrów Wyścig z zimą Zimowanie
Wszystko powstawało z dokładnością do centymetrów, drobny błąd mógł spowodować, że budynek "nie zmieściłby się" w wykopie. Jedna z Wrocławskich uczelni na swoich wykładach przedstawiała tę budowę, jako przykład perfekcyjnego wykorzystania powierzchni działki dostępnej pod zabudowę. To już jesień, a wraz z nią na szczycie pojawili się cieśle z zadaniem zamknięcia dachu przed zimą, która w górach przychodzi znacznie szybciej. Ostatecznie zabrakło trochę czasu i koniec prac trzeba było wykonywać już w śniegu. Natomiast przed przyjściem kalendarzowej zimy, wszystko było już gotowe i budowa mogła "zimować".

 

 

 


2013-2014r. Prace wykończeniowe oraz otwarcie Retro


 

Wiosną 2013r. prace ruszyły ponownie i trwały do grudnia tego samego roku. W tym czasie powstał potężny wysoki na kilka metrów granitowy mur oporowy, który miał za zadanie podtrzymać ogromne masy ziemi z tyłu budynku. Powstał kaflowy piec, który służy nam stale do wypieków. Wstawionio stylowe meble, lampy, a nader wszystko na ścianach zawisły obrazy i fotografie które nadają Retro unikalny klimat lat 20-tych. 

 

Ostatecznie w grudniu 2013 "Retro" było gotowe i czekało na odbiór z sanepidu.

 

Po więcej zdjęć zapraszamy do naszej galerii. >>

 

16.01.2014 odbyło się nieoficjalne otwarcie dla zaproszonych gości, którzy w jakiś sposób przyczynili się do zrealizowania całej inwestycji.

 

 

 


2014r. Powiększenie jadłospisu oraz remont kuchni


Listopad 2014 czyli czas wielkich wielkich zmian w Retro.

To już prawie rok odkąd funkcjonujemy. Ten czas przekonał Nas o konieczności poszerzenia swojej oferty i stworzenie kuchni bardziej polskiej.
Do jadłospisu dochodzą m.in. takie pozycje jak:

  • Karczek Szpicbródki
  • Kaczka Vabank
  • Gulasz Kawalerzysty
  • Golonka Kasiarza Kwinto

Zmiana wymagała przebudowania kuchni, dlatego listopad był dla personelu czasem odpoczynku, podczas gdy kuchnia przechodziła totalną przebudowę.
Zmiana okazała się strzałem w dziesiątkę.

Retro, najwyżej oceniana restauracja w Szklarskiej Porębie, zyskała kolejne pozytywne recenzje.

 

 


2014/2015r. Kolejne zmiany oraz plany na przyszłość


 

Zima 2014/2015 lekko się spóźniła, ale dopisała...

Grudzień oraz początek stycznia przypominały bardziej późną jesień, natomiast okres feryjny obfitował w śnieg co przyciągnęło do Szklarskiej Poręby sporo turystów.

Sezon zimowy Retro zamknęło pomyślnie, rok doświadczenia przełożył się na wyniki, które były znacznie lepsze niż te z poprzedniego roku.

Żeby doprowadzić Nasz lokal do zamierzonego poziomu w dalszym ciągu czekało Nas sporo pracy i zmian. Jak choćby logo:Zmiana kosmetyczna, ale za to bardzo symboliczna.
 

Największą zmianą i znacznym krokiem w przód miał być ogródek letni dla około 40 osób. Rozpoczęły się powolne rozmowy z miastem - właścicielem sąsiadującej skarpy, która miał służyć jako działka komunikacyjna między ul. 1 Maja i ul. Krótką. Jesteśmy przekonani, że również ten pomysł przypadnie Państwu do gustu.